موج دریاست
دین عرفان اندیشه: به من بگو نگو؛ نمیگویم. اما از من نخواه که نفهمم.
نوشته شده در تاريخ سه شنبه نهم اسفند ۱۳۹۰ توسط عبدالله موحد |

نقد و بررسي شبه عرفان‌هاي نوپديد
از مهم‌ترين آثاري كه در نقد و بررسي شبه عرفان‌هاي نوپديد به نگارش درآمده‌اند، عبارتند از:

درآمدی بر عرفان حقیقی و عرفان های کاذب
پدیدآورنده: دكتر احمدحسین شریفی
ناشر: صهبای یقین
این کتاب مشتمل بر شش فصل، به اين شرح است: فصل نخست با عنوان «کلیات» ضمن تبیین معنای مورد نظر از واژه‌هایی همچون عرفان، تصوف، معنویت، عرفان دینی و عرفان سکولار و عرفان حقیقی و عرفان کاذب، به بررسی برخی از مهم‌ترین علل و عوامل روی‌آوری بشر جدید به معنویت و عرفان و دین و نيز به معرفی اجمالی برخی از مهم‌ترین فرقه‌های معنوی جدید فعال در ایران پرداخته است.
فصل دوم به «شاخصه‌های عرفان حقیقی» اشاره شده است. فصل سوم «مشخصه‌های عارفان حقیقی» با استناد به آیات و روایات و سنت و سیرة پیامبر اکرم و امامان معصوم(ع)، ذکر شده است. فصل چهارم به «بررسی و نقد شاخصه‌های عرفان‌های کاذب» می‌پردازد. فصل پنجم با عنوان «مشخصه‌های عارفان کاذب» به بیان برخی از ویژگی‌های مدعیان دروغین، به ویژه‌ مشخصه‌های رفتاری و اندیشه‌ای آنان، پرداخته است. فصل ششم و پایانی این کتاب به بررسی نقش سیاست‌مداران و قدرتمندان در ترویج معنویت‌های کاذب و دروغین و همچنین راه‌های مقابله با این جریان‌ها می‌پردازد.

آفتاب و سایه‌ها
نگرشی بر جریان‌های نوظهور معنویت‌گرا
پدیدآورنده: دكتر محمدتقی فعالی
ناشر: نجم الهدی
این کتاب، به کنکاش پیرامون برخی از مهم‌ترین انواع کیش‌های مدعی عرفان که از رواج نسبی در جامعة امروز ایران برخوردارند، می‌پردازد. نويسنده به زندگی و سلوک شخصی پدیدآورندگان آنها نظر می‌افکند و اصول فکری و اخلاقی آنها را در معرض قضاوت قرار می‌دهد. نگارنده در نقد مکاتب، گاه به نشان دادن تناقضات درونی مکتب، گاه به بیان کاستی‌های آن مکتب و گاه به بیان ناسازگاری‌های آموزه‌های هریک با اصول مسلم عقلی پرداخته است. در پاره‌ای از موارد نیز، تضاد این مکاتب با عرفان قرآن و اسلام بررسی شده‌است.
کتاب، در شش فصل، به توصیف و تحلیل شش مکتب عرفانی بزرگ و شاخه‌های فرعی هریک پرداخته است. در این اثر، فصول کلی زیر آمده است: عرفان هندی (12 آیین)، عرفان‌های آمریکایی (5 آیین)، عرفان مسیحی، عرفان یهود، آیین زن، فراعلم و روانشناسی (25 طریق).
در خاتمه، ویژگی‌های مهم عرفان اسلامی که این مکاتب از آن محرومند، آمده است.

مجموعه
نقد و بررسي جنبش‌هاي نوظهور معنوي
پدیدآورنده: دكتر محمدتقي فعالي
ناشر: شاهد/ سازمان ملي جوانان
مجموعه كتاب هشت‌جلدي «نقد و بررسي جنبش‌هاي نوظهور معنوي» به شرح ذيل مي باشد: نگرشی بر آراء و اندیشه های اشو؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های دالایی لاما؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های پائولو کوئلیو؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های کارلوس کاستاندا؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های کریشنا مورتی؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های یوگا ناندا؛ نگرشی بر آیین ذن بودیسم؛ نگرشی بر آیین شمنیزم ـ تولتک.
اين كتاب از سوي معاونت فرهنگي وزارت ارشاد به عنوان كتاب سال معرفي شد.

جريان شناسي انتقادي عرفان هاي نوظهور
پدیدآورنده: دكتر حميد رضا مظاهري سيف
ناشر: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي
نویسنده در این تحقیق سعی کرده است در گام اول، نظام فکری و پیام عمده جریان‌های عرفانی را جمع‌بندی کند و در گام دوم، نقاط غیر قابل دفاع در مبانی یا نتایج سوء فردی و اجتماعی آموزه‌های آنان را برای مخاطب تبیین کند.
کتاب حاضر در دو بخش تنظیم شده است. بخش اول «فطرت در جغرافیای معنویت» دارای سه فصل است؛ فصل اول «فطرت محجوب و معنویت ممسوخ»، فصل دوم «بازکاوی تجربه عرفانی از منظر فطرت» و فصل سوم «بررسی تطبیقی تجربه عرفانی در شش مکتب» نام گرفته است. نویسنده در فصل سوم به بررسی تطبیقی شش مکتب عرفانی عرفان مسیحی و عرفان اسلامی، شمینیسم، تائوئیسم، بودیسم و هندوئیسم پرداخته است.
بخش دوم «معنویت‌گرایی پست مدرن» نام گرفته و دارای پنج فصل است؛ فصل اول «تی.ام نمونه‌ای از عرفان پست مدرن»، فصل دوم «عشق و معنویت در اندیشه اوشو»، فصل سوم «افسانه معنویت در آثار کوئیلو»، فصل چهارم «فالون دافا معنویت بدن‌گرا» و فصل پنجم «دنیای اسرارآمیز اوهام در عرفان سرخ پوستی».

جريان شناسي ضد فرهنگ‌ها
پديد‌آورنده: دكتر عبدالحسین خسروپناه
ناشر: مؤسسه فرهنگی حکمت نوین اسلامی(حنا)
اين کتاب، جریان‌های فرهنگی معارض با فرهنگ ناب محمدی(ص) همچون: تصوف فرقه ای، معنویت های نوظهور، شیطان پرستی، وهابیت، فمینیسم، بهائیت، ابتذال فرهنگی، فراماسونری، ناسیونالیسم، موسیقی گرایی و انجمن حجتیه را تبیین و تحلیل کرده است. نقدها و بیان آسیب‌های جریان های پیش گفته، برای کشف جریان اصیل اسلامی و آگاه سازی عموم مردم به ویژه نخبگان فرهنگی نسبت به ضد فرهنگ های رایج در کشور بوده است.
اين اثر در واقع جلد دوم كتاب «جريان‌شناسي فكري ايران معاصر» مي‌باشد كه توسط نويسنده به رشته تحرير در آمده است.

کژراهه
پديد‌آورنده: جمعي از نويسندگان
ناشر: موسسه جام جم
اين اثر، مجموعه‌اي از مقالات، گزارش‌ها و مصاحبه با انديشمندان در حوزه شبه عرفان‌هاي نوپديد و گرايش‌هاي نوظهور ديني در جامعه کنوني ماست.
كتاب «کژراهه» مطالب دو ويژه‌نامه‌اي را شامل مي‌شود که پيشتر به صورت مجله‌هاي مستقل و ضميمه رايگان روزنامه جام‌جم منتشر شده‌اند؛ ويژه‌نامه «کژراهه» در تاريخ اسفند 1386 و ويژه‌نامه «سراب» در تاريخ مرداد 1388 در معرض مطالعه خوانندگان روزنامه قرار گرفتند و اکنون بخش عمده مطالب آن دو ويژه‌نامه در قالب کتاب «کژراهه» منتشر شده است.
مدعيان ارتباط با امام زمان(عج)، دکانداران عرفان‌هاي دروغين، مروجان عرفان‌هاي شرقي و غربي، شيطان‌پرستي، انرژي درماني و انواع و اقسام بازيگران اين بازار مکاره انحراف و بدعت، و ... از موضوعات اين مجموعه است.

ويژه‌نامه عرفان‌هاي منهاي شريعت
فصلنامه کتاب نقد، شماره 35 تابستان 1384 ناشر: پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي
برخي از عناوين مقالات اين ويژه‌نامه عبارتند از: تجربه هاي عرفاني و شبه عرفاني؛ جايگاه شريعت در قلمرو عرفان؛ نقد عرفان پست مدرن؛ نردبان تجارب عرفاني؛ اما اين كجا و آن كجا؛ يقين ناتمام و ... .

ويژه‌نامه سلوک صادق و کاذب
فصلنامه کتاب نقد، شماره 47 و 48، تابستان 1387 ناشر: پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي
برخي از عناوين مقالات اين ويژه‌نامه عبارتند از: سيطره مجاز در ساحت هويت تاريخي؛ رابطه مريد و مراد در ترازوي نقد؛ آداب و اخلاق سلوک صادقين؛ عرفان، شريعت و فقه؛ سراب سلوک در عرفان هاي نوظهور؛ نردبان تجارب عرفاني و ... .

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.

اسلایدر

دانلود فیلم